Praktycznie każde biuro architektoniczne posiada w swojej ofercie modelowe domy, które mogą zostać zaprezentowane potencjalnym klientom. Projekty domów dostępne są zarówno na stronach internetowych, jak również w katalogach znajdujących się w siedzibach biur projektowych. Ciekawą alternatywą wobec oglądania planów na obrazkach i czytania specyfikacji może być także możliwość odwiedzenia wybranych modeli domów pokazowych. Zwykle są one wówczas odpowiednio urządzone, by zaprezentować potencjalne możliwości wykorzystania powierzchni.
Pośród projektów domów można ujrzeć niezwykle szeroki wachlarz ofert, różniących się od siebie zarówno drobnymi szczegółami, jak i najbardziej istotnymi cechami konstrukcyjnymi. Wybierać można pomiędzy domami jednorodzinnymi oraz wielorodzinnymi, w których w jednym budynku znajdowałyby się oddzielne mieszkania, częstokroć z osobnymi wejściami, znacznie bardziej komfortowe jednak niż typowe mieszkania w bloku. Oferta domów wielorodzinnych może być szczególnie atrakcyjna dla osób, które przewidują, że na przykład same zamieszkają na parterze, a ich dzieci na piętrze – w ten sposób każdy z nich może prowadzić własne gospodarstwo i pozostawać niezależnym, a jednocześnie zachowana zostaje bliskość pomiędzy krewnymi.
Warto przy tym zauważyć, że niezależnie od wielkości budynku i jego rozplanowania wewnętrznego, istotna jest także technologia, zgodnie z którą zostanie zbudowany. Pomiędzy różnorodnymi projektami domów znajdują się bowiem zarówno nieruchomości tradycyjne, jak i nowoczesne, wyposażone w najnowsze systemy i instalacje. Różnice mogą być również w materiałach konstrukcyjnych, używanych do wznoszenia domu – dostępne są na przykład domy murowane i drewniane, z odmiennymi rodzajami ociepleń czy dachów. Szczególnie istotne w naszym klimacie mogą być kwestie izolacji termicznej oraz ogrzewania, które zostanie zamontowane w domu. Wpłyną one bowiem na łatwość ogrzania i utrzymania temperatury w pomieszczeniach podczas zim, a jednocześnie na koszty, jakie to za sobą pociągnie.