Obecne czasy dają możliwość wznoszenia niemalże dowolnie aranżowanych rezydencji, zarówno w tradycyjnym, jak i bardzo nowoczesnym stylu. W zapomnienie odeszły już jednolite domki, wyglądające jak pudełka po zapałkach, szare i nijakie. Na ich miejsce powstają eleganckie, przestronne wille, które odznaczają się zarówno luksusowym wnętrzem, jak i przyciągającą wzrok urodą, podkreśloną jeszcze przez wykorzystanie w ich konstrukcji drogich materiałów, na przykład granitów i marmurów.
Luksusowe rezydencje szczególnie licznie powstają na obrzeżach dużych miast, w willowych dzielnicach pełnych zieleni i jednorodzinnych domów o wysokim standardzie. Wiele z nich znajduje się także w miejscowościach położonych w pobliżu dużych aglomeracji, a cieszących się sławą miejsc spokojnych, cichych, zielonych, czy wręcz o walorach uzdrowiskowych.
Projekt luksusowej rezydencji z reguły odznacza się wyjątkowością i doskonałym przemyśleniem każdego elementu, poczynając od płotu otaczającego działkę, poprzez zadbany ogród, a kończąc na samym budynku. Nieruchomość taka zwykle jest przestronna i posiada elegancką, harmonijnie piękną elewację, którą mogą ozdabiać na przykład klasyczne kolumny i płaskorzeźby. Wdzięku i lekkości mogą dodawać budynkowi na przykład duże balkony i łagodne łuki, ocieniające okna lub stanowiące zwieńczenie dachu nad frontowym ryzalitem.
Wokół luksusowej rezydencji nie może także zabraknąć odpowiedniego otoczenia. Projektowane przez architektów zieleni przestronne ogrody odznaczają się równie harmonijnym pięknem, jak sam budynek. Rośliny w nich rosnące powinny współgrać z domem, a do szczególnie modnych w ostatnich czasach należą magnolie. Głęboki cień można uzyskać dzięki wysokim, rozłożystym drzewom, w tym często strzegącym alejek prowadzących od furtki do drzwi tujom. Ciekawymi elementami urozmaicającymi wystrój ogrodu mogą być także fontanny, ozdobne ławeczki czy altany, w szczególności te, po których mogą wspinać się krzewy winorośli, sprawiając, że zapanuje w nich przyjemny, chodny cień.